Jak pomagamy dzieciom w przyzwyczajeniu się do zmian.

maj 25
No comments yet

Zmiany to naturalny element naszego życia. Nie każdy je lubi ponieważ nie zawsze wiążą się ze zmianą na dobre. Ale inaczej podchodzą do nich dorośli a inaczej dzieci. Stabilizacja dla maluchów jest bardzo ważna. Potrzebują one bezpieczeństwa a bezpieczeństwo to dla nich świat który znają i w którym do tej pory żyły: mamusia, tatuś, dom który znają, przedszkole do którego chodzą, koledzy i koleżanki z którymi bawią się na placu zabaw. Gdy pojawiają się zmiany małe dzieci nie wiedzą co się dzieje i bardzo często czują się przerażone całą sytuacją. Można oczywiście tłumaczyć „kochanie przeprowadzamy się będziemy mieszkać od dziś w zupełnie innym domu, mieście, będziesz chodził do zupełnie innego przedszkola”, ale jak to zrobić żeby małe dziecko rzeczywiście zrozumiało? To jest pytanie dla mnie bardzo ważne ponieważ w życiu moich dzieci również pojawiają się różne zmiany. Chciałabym aby nie były one nimi przerażone tylko żeby szybko i sprawnie odnalazły się w nowej rzeczywistości no i żeby znalazły same plusy tej zmiany.

nowe 2

nowe 3

Ważne jest aby dziecko było stopniowo przygotowywane do zmiany. Zaprowadzenie dziecka do nowego przedszkola i powiedzenie „od dziś tutaj będziesz chodzić do przedszkola” to zła postawa. Należy z dzieckiem rozmawiać i tłumaczyć mu dużo wcześniej, że niedługo pozna innych kolegów i koleżanki, że będzie tam bardzo fajnie, będą jeszcze fajniejsze zabawki itd. Dzięki temu w maluchu wzbudzimy ciekawość i kto wie może nie będzie mógł się już doczekać pójścia do nowego miejsca. Dobrym pomysłem jest też pokazywanie w jego otoczeniu dzieci, które też zmieniły przedszkole lub szkołę. Gdy dziecko usłyszy „Stasiu też chodził do innej klasy, a teraz do innej i ma nowych fajnych kolegów z którymi bawi się autkami, zawsze tak cieszy się gdy ich zobaczy”. Dziecku będzie wtedy lepiej zaakceptować że zmiany to coś naturalnego, co dotyczy nie tylko jego ale też osoby które zna. Najtrudniejszym rodzajem zmian dla dziecka jest przeniesienie się do innego miasta. W takiej sytuacji zmienia się wszystko najbliższe otoczenie, szkoła, przedszkole, koledzy z podwórka, plac zabaw. Maluch czuje się jakby tracił grunt pod nogami, wszystko jest dla niego obce i nieznane.

nowe 5

nowe 6

Dziecko powinno przede wszystkim mieć wsparcie ze strony rodziców. Dzięki temu będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej będzie mu zaakceptować zmiany. Ale pomimo naszych starań może okazać się, że maluch będzie płakał i obrażał się. Najlepiej dajmy mu trochę czasu na zaakceptowanie tego co się dzieje tłumacząc i wymieniając cierpliwie zalety nowej sytuacji.

nowe 7

nowe 15

Czasem maluch potrafi reagować negatywnie nawet na najmniejsze zmiany takie jak wyjazd na wakacje lub długi weekend. Zmiana miejsca w którym się zasypia, miejsca w którym się bawi czy też cała gromada turystów potrafią zestresować na tyle dziecko że niestety ale czuje się źle i niepewnie. Konsekwencją tego jest płacz i problem z zaśnięciem. W nocy maluch może budzić się z płaczem. Niestety również jakiś czas po powrocie do domu taki stan może się powtarzać. Co zatem robić żeby dziecko oswoić ze zmianami? Na pewno nie powinniśmy krzyczeć. Żadnym rozwiązaniem nie jest również udawanie że nie ma problemu. Warto dziecku okazywać więcej czułości i ciepła, żeby poczuło się pewniej. Rozmowa i tłumaczenie też jest doskonałą metodą tylko nie ma sensu rozpoczynać jej zbyt wcześnie ponieważ małe dziecko nie ma jeszcze wyczucia czasu a zbyt późno może okazać się postawieniem go przed faktem dokonanym a maluch powinien mieć czas na „przetrawienie” informacji że coś się zmieni. Pokazywanie zdjęć gór lub morza przed wyjazdem może złagodzić zaskoczenie dziecka w sytuacji gdy już tam pojedzie. Łatwiej będzie mu zaaklimatyzować się. Podobnie gdy w grę wchodzi zmiana miejsca zamieszkania. Jeżeli natomiast zmiana dotyczyć ma przedszkola i szkoły to dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie malca z dziećmi z którymi będzie chodził do jednej grupy.

nowe 13

ONE
Sukienki : H&M

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *