Warto chodzić z dzieckiem do biblioteki ? My chodzimy.

styczeń 24
3 komentarze

Byłam ostatnio z moim P. w bibliotece. O takiej małej wycieczce marzyłam już od dawna bo wiem jak ważne są książki dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dopiero gdy P. dorósł do wieku w którym jest oceniłam, że jest to bardzo dobry moment na pokazanie mu magicznego miejsca jakim jest biblioteka. Dziecko przez całe swoje dzieciństwo uczy się świata, poznaje go od podstaw. Tyle ile mu pokażemy my rodzice tyle będzie wiedziało przez pierwsze kilka lat zanim oczywiście nie pójdzie do szkoły. Dlatego im więcej ciekawych miejsc pokażemy malcowi i im więcej dobrych nawyków w nim wzbudzimy tym lepiej dla niego. Takim miejscem jest biblioteka w której można znaleźć interesujące książki pełne magicznych opowiadań i ilustracji. Bajki jakie są dostępne w bibliotekach są pełne mądrych opowieści z morałami, dzięki czemu pomagają nam rodzicom w odpowiednim wychowaniu naszych dzieci. Są również książki z zagadkami i ćwiczeniami zmuszające do logicznego myślenia.

blog parentindowy

meandmyspacemeandmyspace_

 

Na początku miałam wątpliwości czy P. nie jest jeszcze za mały. W końcu ma dopiero 4 latka i nie potrafi sam czytać. Ale jak dotarliśmy do naszej osiedlowej biblioteki i zobaczyłam ogrom fantastycznych książek leżących na regałach wiedziałam że była to dobra decyzja. Przecież P. nie musi sam umieć czytać, od tego ma rodziców, ciocie, babcie. Fajnie natomiast jakby polubił odwiedzanie biblioteki i miał miłe z tym skojarzenia. Dzięki temu w przyszłości jako nastolatek nie będzie jej omijał szerokim łukiem.

meandmyspace.pl blogw bibliotece z dzieckiem

 

Obejrzeliśmy z P. książeczki znajdujące się na pułkach i wybraliśmy kilka z nich. Nie powiem, że te najbardziej interesujące bo wszystkie były bardzo ciekawe. Te które wybraliśmy to zbiory opowiadań dla dzieci i książka z obrazkami różnych roślin, różnych liści. Wypożyczone przez nas książeczki nie są nasze musimy je zwrócić w nienaruszonym stanie – jest to pierwsza lekcja dla dziecka pokazująca, że nie wszystko co ma u siebie w pokoju jest jego. Może bawić się i czytać książeczki, ale musi nauczyć się je szanować tak aby nie były zniszczone, pomazane itd. Chodzenie do biblioteki może naprawdę malucha wiele nauczyć. Pomimo że moje dzieci mają w swoim domu wiele książeczek to nie mają wszystkiego. Ponieważ nie da się kupić wszystkich. W bibliotece znajduje się ich bardzo dużo i są to pozycje wybrane przez panie bibliotekarki, które dobrze znają się na swojej pracy, dzięki czemu są to pozycje wartościowe potrafiące wiele dziecko nauczyć.

 

blog parentingowy_blog dla mam

 

Biblioteka kojarzy nam się jedynie z książkami, ale wiele nowoczesnych bibliotek ma również ciekawe pozycje multimedialne takie jak płyty z bajkami. Gdy nie miałam dzieci pomyślałabym sobie: a po co wypożyczać bajki jak jest ich pełno w telewizji i Internecie? Ale jak teraz jestem mamą wiem że bajka bajce nierówna i nie każda audycja zwana bajką jest przeznaczona dla 4 letniego dziecka. Z moim P. oglądają telewizje również jego prawie 2-letnie siostrzyczki. Dlatego muszę mieć na uwadze, aby były to bajki dla konkretnej grupy wiekowej. Nie chce patrzeć jak moje dziecko siedzi przez telewizorem i zakrywa sobie oczka bojąc się złego ducha lub bandyty z bajki. Moim zdaniem w programach telewizyjnych powinny być informacje o tym dla jakiej grupy wiekowej dana bajka jest. W bibliotece dostępne bajki są bez przemocy, a także postaw uczących cwaniactwa, mściwości i innych negatywnych cech. Mogę puścić moim dzieciom taką bajkę i zająć się spokojnie obiadem bez obawy, że będą bały się w trakcie oglądania.

 1. Patrycja

  styczeń 25

  Kupuję dużo książek dla córki ale zaciekawiłaś mnie tą biblioteką. Muszę wybrać się bo może nie warto wydawać fortuny w księgarniach 🙂

 2. Oj… mój Starszy Synek bardzo by chciał. Ale to u nas wyprawa – nie mała. Potrzebna byłaby dłuższa chwila, a przy maluszku to teraz nierealne.
  I…. musimy to przełożyć chociaż do lata, by Leo był większy i wyobrał się z nami. A gdy my będziemy przeczesywać półki przepełnione książkami on będzie drzemał…. 🙂

  • MeAndMySpace

   luty 3

   Polecam bo można znaleźć dużo nowości i wypożyczyć książki których po prostu nie kupiłoby się, np. encyklopedie którą mój Piotr sobie wybrał 🙂 a oglądał w domu codziennie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *