Pierwsze buciki dla dziecka

lipiec 10
1 Comment

Nadchodzi czas że maluszek wstaje i zaczyna chodzić. Chciałby wszędzie sam przebierając  małymi nóżkami a my mamy musimy zadbać o prawidłowy rozwój tych małych stópek. Przyszedł czas na kupno pierwszych bucików. Sklepów z dziecięcymi bucikami jest dużo tylko trzeba dokonać prawidłowego wyboru.

Wybierając się po zakup z dzieckiem czy bez warto zmierzyć wielkość stópki. Najlepszym sposobem który u mnie zawsze się sprawdzał to odrysowanie delikatnie stopy na podłodze ołówkiem, wystarczy z przodu i z tył. Dziecko musi koniecznie stać, nie można zrobić tego w powietrzu czy na oko.

Kiedy zmierzyliśmy już długość stopy warto sprawdzić  rozmiar w tabeli rozmiarów ale w sklepie powinniśmy podać zawsze długość stópki w centymetrach. U każdego producenta te rozmiary mogą minimalnie się różnić. Można też zmierzyć  w sklepie specjalnymi miarkami ale trzeba pamiętać że najlepiej mierzy się gdy dziecko stoi.

pierwsze buciki (2)

Gdy już przystępujemy do oglądania bucików w sklepie na co zwrócić uwagę ?

– buciki muszą być lekkie, w zbyt ciężkich dziecko może nie umieć prawidłowo stawiać stopy na podłożu, warto sprawdzić wagę kilku par bucików w sklepie dla porównania.

– muszą zginać się w 1/3, w miejscu w którym zginają się paluszki dziecka

– zapiętek musi być dobrze dopasowany i wyprofilowany

– dłuższe o centymetr od stópki

– przewiewne, nie muszą być ze skóry ale wykonane z oddychających nowoczesnych materiałów

– czubek bucika powinien być na tyle szeroki aby dziecko swobodnie poruszało paluszkami

– odpowiednie zapięcie, najlepiej sprawdzają się sznurowane buty. Umożliwiają dobre trzymanie się buta, buciki można dopasować do szczuplejszej jak i szerszej stopy.

– podeszwa antypoślizgowa, bardzo ważne aby w tych pierwszych momentach chodzenia dziecku nie ślizgały się nóżki np.  płytkach czy śliskich nawierzchniach

– cholewka nie powinna być za wysoka aby nie krępować stopy

 

Czy możemy zakładać dziecku używane buciki ? Zdecydowanie nie. Ale co zrobić jeżeli dostaliśmy lub mamy po starszym rodzeństwie i są w dobrym stanie.  Stopa każdego dziecka jest inaczej ukształtowana i  chodzenie w używanych butach może spowodować  nieprawidłowy rozwój stopy. Nie będą one już zapewniały odpowiedniej stabilizacji.  Nie mamy pewności czy dziecko po którym dostaliśmy buciki nie miało poważniejszej wady stópek. Ale co zrobić jak już dostaliśmy buciki? Poszukać dobrych skórzanych wkładek i wymienić w bucikach.

Dziecku w pierwszym okresie bardzo szybko rośnie stópka dlatego warto często sprawdzać czy buciki nie są za małe.pierwsze buciki dla dziecka

pierwsze buciki dla dziecka (2)

 

  1. kasia

    lipiec 13

    Ale spryciule już z nich i razem się bawią 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *