RYSOWANIE I JEGO POZYTYWNY WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA

czerwiec 9
7 komentarzy

Dzieci z reguły lubią rysować i nie ma się co temu dziwić, bo rysowanie to fajna sprawa. Kolorowe kredki lub mazaki, kartka która jeszcze przed chwilą była całkowicie biała a teraz znajdują się na niej własnoręcznie zrobione gryzmoły i chociaż nie zawsze są ładne i zgrabne to najważniejsze że własne – to kwestie które napawają malca ciekawością i napawają dumą i co za tym idzie sprawiają, że chętnie maluje.

IMG_4856.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Nie wiem jak wygląda to u innych mam ale dla mnie rewelacją jest jak mój synek siedzi przy stole z kredkami w ręku i koloruje wybraną przez siebie kartkę. Wiem wtedy że wykonuje czynność która go rozwija i nic przy okazji nie zbrysi. Moim zadaniem jest jedynie pilnowanie go aby nie chodził z kredką lub mazakiem po całym domu kolorując przy tym ściany, szafki i wszystkie inne rzeczy które akurat wejdą w jego pole widzenia.

IMG_4858.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Jest to też taka mała chwila wytchnienia dla mnie. Mogę na chwilę usiąść i napić się spokojnie kawy nie mając wyrzutów sumienia że zaniedbuje swoje dziecko. Bo przecież nie zaniedbuje, P. zajmuje się bardzo ważną czynnością. No i tutaj pojawia się pytanie dlaczego ważną? Czy malowanie u dzieci to nie jedna z wielu form zabawy która ma za zadanie uprzyjemnić maluchowi czas i sprawić że rodzice mają chwilę wolnego dla siebie?Może i tak ale to nie wszystko.

IMG_4859.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Dzięki rysowaniu i malowaniu w dziecku rozwija się kreatywność. Uczy się ono kolorów (nawet jeżeli nie zna jeszcze ich nazw) jest już w stanie określić wskazując palcem który mu się podoba a który nie, który w ty momencie jest mu niezbędny. Jak maluje z moim P. często zdarza mi się, że słyszę „daj mi tą kredkę właśnie jej potrzebuję”, co oznacza że kolor kredki jaką sobie wybrałam pasuje do jego dalszej koncepcji obrazka, który czasem składał się jedynie z kilku kresek.

IMG_4862.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Rysowanie i malowanie rozwija w dziecku również zdolności manualne. Maluch nie rodzi się z umiejętnością rysowania prostej kreski, zakreślania koła nie wspominając już o kwadracie czy trójkącie. Dzięki częstemu bawieniu się kredkami może powoli uczyć się rzeczy które dla dorosłego są oczywiste. Najpierw prosta kreska, później druga odchodząca od niej, następnie spłaszczone jajo które w pierwotnej wersji miało być kołem, później kilka kresek przypominających kwadrat przez który przeszedł wielki huragan, a na końcu tego procesu po kilku latach „nauki” piękna laurka dla mamy, taty lub babci.

IMG_4865.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Malowanie pozwala również na zbadanie poziomu emocjonalnego dziecka. Psycholog jest w stanie ocenić rozwój dziecka i jego stan emocjonalny analizując wykonany przez niego rysunek. Dlatego zachęcam wszystkie mamy do tego, aby jak najczęściej rysowały ze swoimi dziećmi ponieważ to super przyjemność zarówno dla dziecka jak i dorosłego. A jak maluchowi spodoba się ta czynność to również chwila wytchnienia dla rodzica który może w tym czasie usiąść i chwilkę odpocząć. Jednak przestrzegam przed jednym – warto od czasu do czasu sprawdzać dziecko czy nie maluje niczego czego malować nie powinno.

IMG_4871.jak-zmniejszyc-fotke_plIMG_4872.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Na zdjęciach kolorowanka XXL dostępna w większości sklepów z artykułami dla dzieci i z różną tematyką.

 1. majka

  czerwiec 11

  My też lubimy rysować i zastanawiam się kto ma lepszą zabawę 🙂

 2. PB

  czerwiec 13

  😀

 3. kasia

  czerwiec 16

  My też lubimy takie kolorowanki 🙂

 4. Eve

  czerwiec 25

  U nas kolorowanki to ostatnio prawdziwy, domowy hit. A co lepsze jak dobrze poszukać to można znaleźć całkiem fajne kolorowanki za darmo. Polecam np.: Kolorowanki do druku Tylko drukarkę trzeba mieć:)

  • MeAndMySpace

   lipiec 6

   Też lubimy te do druku 🙂

 5. Odzież dziecięca

  czerwiec 25

  Fajnie, że moda na kolorowanie powraca. Oderwanie dzieci od komputerów i smartfonów jest w dzisiejszych czasach na wagę złota:)

  • MeAndMySpace

   lipiec 6

   Za dużo programów z bajkami w telewizji, dawniej była tylko dobranocka i czekało się na nią cały dzień 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *